kejaCV.pl
bitdefender


OFERTA PRACY - DEKODER
autor: Magdalena Firgon 2013-01-23poszukiwanie pracy
Uważny przegląd ogłoszeń z ofertami pracy gwarantuje wyższą skuteczność działań podejmowanych w celu znalezienia zatrudnienia. Efektywna selekcja ogłoszeń o pracę oraz właściwa interpretacja ich treści - zapobiega powstaniu rozbieżności w zakresie oczekiwań pracodawcy co do kompetencji i kwalifikacji potencjalnych pracowników oraz kandydatów odnośnie warunków zatrudnienia oferowanych w nowym miejscu pracy. Warto więc wyćwiczyć w sobie umiejętność refleksyjnego czytania ogłoszeń o pracę i ukierunkować uwagę na te informacje, które pracodawca (nie koniecznie w sposób świadomy) zakodował między wierszami opublikowanej oferty.

Artykuł "SKUTECZNA OFERTA PRACY" opisuje szereg podstawowych elementów, które powinno zawierać profesjonalnie przygotowanie ogłoszenie z ofertą pracy - odpowiednio zredagowany tekst (jednoznacznie precyzujący wymagania stawiane potencjalnym pracownikom oraz ofertę przedsiębiorstwa), dopracowanie pod względem merytoryczno-prawnym czy perfekcyjnie opracowana szata graficzna – nie tylko budzą zaufanie kandydata lecz także świadczą o rzetelności i wiarygodności potencjalnego pracodawcy.

OGÓLNIKOWE INFORMACJE
Znaczący odsetek publikowanych ogłoszeń z ofertami pracy zawiera jedynie bardzo ogólnikowe i nieskonkretyzowane informacje – brak dokładnego opisu wiąże się zazwyczaj, jedynie ze stratą czasu kandydata. Oferta zredagowana w ten sposób ma na celu zachęcić jak największą liczbę osób do przesłania dokumentów aplikacyjnych, przez co pracodawca zwiększa swoje szanse na znalezienie idealnego pracownika. Na ogół w trakcie trwania rozmowy kwalifikacyjnej okazuje się, że stanowisko pracy jest nisko opłacane, a pracodawca oferuje możliwość przyuczenia do wykonywania pracy, której charakter odbiega całkowicie od preferencji kandydata. Przeważnie w tego rodzaju ofertach, pracodawcy decydują się również na zamieszczenie sformułowania „mile widziane” w miejsce jednoznacznie określonych wymagań – wskazuje ono na preferowane cechy potencjalnego pracownika i stanowi próbę obejścia przepisów zakazujących dyskryminacji w procesie rekrutacji.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE
Kolejną grupą ogłoszeń, na którą należy zwrócić uwagę, są oferty pracy zredagowane przesadnie szczegółowo, zawierają one obszerną listę wymaganych uprawnień (z zakresu wąskiej specjalizacji) lub też pożądanych przez pracodawcę (rzadko spotykanych) kwalifikacji czy umiejętności. Anons sformułowany w ten sposób ma na celu uchronić pracodawcę przed napływem lawiny dokumentów aplikacyjnych od kandydatów nie spełniających szczegółowych kryteriów oferty. Dodatkowo świadczy on o małej elastyczności osób odpowiedzialnych za przeprowadzanie procesów rekrutacyjnych (ukierunkowanie na konkretny profil kandydata). Czy warto złożyć CV, gdy nie spełnia się wszystkich wymagań oferty?  TAK, złóż aplikację - jeżeli oferowana praca spełnia Twoje oczekiwania i jednocześnie potrafisz przekonać pracodawcę, że inwestycja w Ciebie jest zasadna i szybko się zwróci.  Sporadycznie zdarza się, aby na tak sformułowane ogłoszenie odpowiedział specjalista o wskazanym profilu – co zwiększa Twoje szanse na znalezienie zatrudnienia. Jako swój atut wykorzystaj dotychczas zdobyte doświadczenie i posiadane wykształcenie.

WYNAGRODZENIE W OFERCIE PRACY
W przypadku, gdy w ogłoszeniu można doszukać się przedziału płacowego lub uściślonej kwoty wynagrodzenia, elementem decydującym o przyjęciu kandydata do pracy staje się długość posiadanego doświadczenia zawodowego na oferowanym stanowisku pracy. Obwarowanie kwot wynagrodzenia wewnątrzzakładowymi regulaminami wynagradzania i siatkami płac powoduje, że nieopłacalne dla pracodawcy staje się zatrudnienie osoby bez wymaganego doświadczenia, ponieważ jej wynagrodzenie musi być jednakowe (bądź zbliżone) do wynagrodzenia pracowników pełniących te same obowiązki, a posiadających znacznie dłuższy staż pracy zawodowej. 

PUSTE OGŁOSZENIA
Zdarza się również, że przedsiębiorstwa zamieszczają ogłoszenia rekrutacyjne jedynie w celach reklamowych, pozyskania danych osobowych lub dla formalności (na skutek rutynowych działań). Portale internetowe chcąc zwiększyć oglądalność własnej strony (a tym samym wartość przychodów uzyskiwanych z dodatkowych reklam) kopiują nieaktualne oferty pracy z innych serwisów. Nie bez zarzutu pozostają również agencje doradztwa personalnego, które w celu kreowania pozytywnego wizerunku zamieszczają oferty pracy bez pokrycia – kamuflując w ten sposób  zastój w prowadzonej działalności. Czy warto odpowiedzieć na taką ofertę? TAK, ponieważ ciężko jest jednoznacznie ocenić, która z ofert pracy jest nieautentyczna.

Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę?

adres e-mail pracodawcy, brak danych lub domena na darmowej stronie internetowej np. praca@onet.pl, rekrutacja@wp.pl, cv@gmail.pl może świadczyć o słabej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa (zakup prywatnej domeny to wydatek rzędu kilkunastu zł rocznie) lub o tym, że przedsiębiorstwo zajmuje się zbieraniem danych osobowych w celu ich odsprzedaży,
błędy ortograficzne i stylistyczne – dyskwalifikują na starcie zarówno kandydata, jaki i pracodawcę.

Jakich ogłoszeń lepiej unikać?
zawierających obietnicę dużych zarobków przy małym nakładzie pracy (przyciągających uwagę jedynie podaną kwotą wynagrodzenia),
pojawiających się stale - oznaczają dużą rotację pracowników lub brak chętnych,
odsyłających do uzyskania bardziej szczegółowych informacji pod wskazanym numerem telefonu (informacje odtwarzane są z automatycznej sekretarki) – za takie połączenie na pewno otrzymasz nieoczekiwanie wysoki rachunek,
warunkujących podjęcie pracy uprzednią wpłatą kaucji.

Dokumenty aplikacyjne przygotuj z myślą o wymaganiach stawianych w konkretnym ogłoszeniu o pracę, czytaj oferty uważnie i wykorzystując powyższe wskazówki właściwie je zinterpretuj - nie ilość, a skuteczność i jakość wysłanych odpowiedzi zagwarantuje Ci znalezienie zatrudnienia zgodnego z  Twoimi oczekiwaniami. CV - SŁABE PUNKTY DO OBRONY
autor: Magdalena Firgon 2013-12-02dokumenty aplikacyjne

Przeszłość powraca, a wraz z nią luki w CV, nałogowe zmiany zatrudnienia czy zwolnienie z pracy, często w szafie naszej kariery chowamy jakiegoś trupa (lub przynajmniej kawałek kości). Chcesz wiedzieć, co zrobić by uporać się z cieniami przeszłości ?

NA POCZĄTEK - DOBRE WEJŚCIE
autor: Magdalena Firgon 2013-09-09rozmowy kwalifikacyjne

Dobre wejście - czyli jak zrobić pozytywne pierwsze wrażenie? Wszystko się liczy... spotkanie rekrutacyjne zaczyna się jeszcze zanim przywitasz się z osoba rekrutującą. Rozpocznij właściwe swój start !

W DRODZE NA SZCZYT
autor: Magdalena Firgon 2013-07-01kariera zawodowa

Wspaniała praca z nieba nie spada. Jak wspiąć się na wyżyny kariery zawodowej? Poznaj 20 barier na drodze do sukcesu. Zmień, wyeliminuj lub zneutralizuj złe nawyki i osiągnij swój cel.

PIERWSZA PRACA
autor: Magdalena Firgon 2013-06-03poszukiwanie pracy

Kim chcesz być? Znajdź zawód odpowiedni dla swojej osobowości. Wybrana i wykonywana profesja w decydujący sposób kształtuje bieg życia - lepiej wykonywać właściwą pracę, niż pracę wykonywać właściwie. Jak szukać, żeby dobrze trafić? Zapoznaj się z typowymi błędami absolwentów i dowiedz się w jaki sposób zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe.

CV - JAKI JEST TWÓJ TYP ?
autor: Magdalena Firgon 2013-04-29dokumenty aplikacyjne

Chronologiczny, funkcjonalny czy ukierunkowany - jaki jest Twój typ CV? Wszystkie trzy zdają egzamin, ale kiedy jakiego użyć? Zapoznaj się z opisami różnych rodzajów życiorysów zawodowych i zastanów się, który z nich będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

ROZMOWA KWALIFIKACYJNA - TO NIE CZAS NA BŁĘDY !
autor: Magdalena Firgon 2013-04-03rozmowy kwalifikacyjne

Nie wystarczy robić coś najlepiej, trzeba wiedzieć co robić, a potem robić to najlepiej. Zanim rozpoczniesz przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, zobacz z jakimi błędami kandydatów spotykają się osoby zajmujące się zatrudnieniem, poznanie i wykorzystanie tej wiedzy w praktyce zaprowadzi Cię prostą drogą do sukcesu.

GDY ZMIENIASZ ZAWÓD
autor: Magdalena Firgon 2013-03-19kariera zawodowa

Nigdy nie jest za późno na zmiany. Zasada znajdź to, co kochasz robić, rób to i bądź w tym najlepszy odnosi się zarówno do początkowego wyboru, jak i podążania ścieżką kariery zawodowej, która powinna być - jak każda istotna sprawa w życiu, ZAPLANOWANA. Dowiedz się co zrobić, aby proces zamierzonej zmiany zawodu przebiegł sprawnie i był jak najbardziej efektywny.

JAK NIE SZUKAĆ PRACY
autor: Magdalena Firgon 2013-02-25poszukiwanie pracy

Nie ma jednego, doskonałego sposobu na efektywne poszukiwanie pracy – istnieją jednak pewne zasady, które ułatwiają uporządkowanie całego procesu oraz wpływają na skuteczność podejmowanych działań. Jeżeli od kilku miesięcy bezskutecznie szukasz pracy i masz wrażenie, że utknąłeś w martwym punkcie – zasad tych prawdopodobnie nie stosujesz... Zanim wyruszysz na podbój rynku pracy – dowiedz się w jaki sposób nie szukać zatrudnienia.

PYTANIA O PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ
autor: Magdalena Firgon 2013-02-09rozmowy kwalifikacyjne

Co chce Pan(i) robić za 5/10/15 lat? jaki jest Pana(i) cel zawodowy na najbliższe 2-3 lata? na większości rozmów kwalifikacyjnych poruszane są standardowe kwestie dotyczące długo i krótkoterminowych celów zawodowych kandydata. Zwiększ swoje szanse na rynku pracy i przygotuj się do spotkania rekrutacyjnego - sprawdź w jaki sposób możesz poradzić sobie z pytaniami o plany na przyszłość.

NIESTANDARDOWE CV
autor: Magdalena Firgon 2013-01-08dokumenty aplikacyjne

8 sekund … tylko tyle masz czasu, aby zrobić wrażenie na pracodawcy przesłanym CV – jak uzyskać ten efekt? Najnowsze trendy i mody w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych zdecydowanie bardziej niż na treści, koncentrują się na ich warstwie prezentacyjnej – czy warto im ulegać?

PREFERENCJE ZAWODOWE
autor: Magdalena Firgon 2012-12-27poszukiwanie pracy

„Rób to co lubisz. Kiedy zaczniesz robić to, co naprawdę lubisz już nigdy nie będziesz musiał przepracować ani jednego dnia” - Brian Tracy. Podstawą trafnego wyboru zawodu czy odpowiedniego miejsca pracy jest samopoznanie – dokonaj obiektywnej diagnozy posiadanych preferencji oraz predyspozycji i zwiększ swoje szanse na osiągnięcie sukcesu zawodowego.

PYTANIA DO PRACODAWCY
autor: Magdalena Firgon 2012-12-11rozmowy kwalifikacyjne

Etap rozmowy kwalifikacyjnej przeznaczony na zadawanie pytań do potencjalnego pracodawcy pozwala kandydatowi pozyskać szczegółowe informacje o firmie, a także wykazać zainteresowanie ofertą i pracą w danej organizacji. Przygotuj się starannie do spotkania nie tylko pod kątem pytań, na które będziesz odpowiadać - ale i tych, które sam sformułujesz.

MŁODSZY SZEF
autor: Magdalena Firgon 2012-11-27kariera zawodowa

Współczesne otoczenie biznesowe charakteryzuje ogromna dynamika zmian. Reprezentanci młodego pokolenia dużo szybciej dostosowują się do nowych realiów środowiska pracy, w których już nie wysługa lat, a kompetencje i zaangażowanie w wykonywaną pracę są cenione dużo wyżej. Spragnieni sukcesów zawodowych, zdeterminowani i zmotywowani młodzi ludzie coraz częściej wypierają ze stanowisk kierowniczych starszych pracowników - jak współpracować z młodszym szefem?

13 NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANYCH BŁĘDÓW W CV
autor: Magdalena Firgon 2012-11-13dokumenty aplikacyjne

Życiorys zawodowy jest najważniejszym dokumentem powszechnie wymaganym przez pracodawców od osób ubiegających się o zatrudnienie, poprawnie napisany jest punktem wyjścia w całym procesie rekrutacji. Błędy w CV na starcie dyskwalifikują kandydata z uczestnictwa w ubieganiu się o oferowane stanowisko pracy jak ich uniknąć, tak aby już na wstępie nie zniechęcić do siebie potencjalnego pracodawcy?

KARIERA W KORPORACJI
autor: Magdalena Firgon 2012-11-06kariera zawodowa

Mierny, bierny, ale wierny idealny pracownik dużego międzynarodowego koncernu musi być przede wszystkim lojalny. Kreatywność, inteligencja czy umiejętność samodzielnego działania nie wpisują się w wybraną i konsekwentnie realizowaną przez korporacje strategię doboru personelu. Jak wyglądają realia pracy w tego typu przedsiębiorstwach?

ZAINWESTUJ W SIEBIE
autor: Magdalena Firgon 2012-10-24poszukiwanie pracy

Nie masz pracy. Najpierw myślałeś, że to jedynie sytuacja przejściowa jednak czas mija i nic się nie zmienia. Okres przerwy w zatrudnieniu negatywnie wpływa na poczucie własnej wartości, rozleniwia oraz zniechęca do podejmowania jakichkolwiek działań i ogólnej aktywności życiowej. Nie pozwól na to weź się w garść i zacznij inwestować w siebie i w swój wizerunek!

ZAINTERESOWANIA W CV
autor: Magdalena Firgon 2012-10-24dokumenty aplikacyjne

Zainteresowania są odzwierciedleniem prawdziwych upodobań kandydata i zdradzają tajemnice jego osobowości, nie tylko uzupełniają obraz sylwetki zawodowej potencjalnego pracownika - stanowią także dodatkowy element oceny dokonywanej przez osobę rekrutującą. Czy pisać o zainteresowaniach w życiorysie zawodowym? A jeśli pisać, to w jaki sposób?

bitdefender